Czy powinienem rozjaśnić włosy? | 5 rzeczy do rozważenia (2023)

Skocz do:

„Czy powinienem rozjaśnić włosy?” Jest to coś, o co prosiła każda kobieta, ale wiele z nas tego nie robi, ponieważ martwimy się, że ją uszkodzimy. Ale nie martw się — pokażemy Ci, czy należy rozjaśniać włosy.

Czy należy rozjaśniać włosy?

Mądrze jest rozważyć zalety i wady, zanim zdecydujesz się sięgnąć po wybielacz. Rozjaśnianie włosów to poważna sprawa. Okres.

Niezależnie od tego, czy robisz to, aby przejść na blond, platynę, czy jako niezbędny krok przed farbowaniem włosów na żywy kolor, nigdy nie powinieneś spieszyć się z rozjaśnianiem zamków.

Rozjaśnianie włosów trwale zmienia kolor twoich zamków. Niszczy włosy na poziomie mikroskopowym. Wymaga to mnóstwa utrzymania i zaangażowania w ciągłe utrzymywanie nowego, jaśniejszego odcienia.

Jeśli rozjaśnianie jest jedynym sposobem na uzyskanie pożądanego koloru włosów, musisz upewnić się, że Twoje włosy są dobrym kandydatem do rozjaśniania, zanim podejmiesz decyzję.

Szybka odpowiedź:

Should I Bleach My Hair? | 5 Things to Consider (1)

Każdy może rozjaśnić włosy, ale nie każdy powinien. Jak słynnie powiedział dr Ian Malcolm w Jurassic Park: „Wasi naukowcy byli tak zaabsorbowani tym, czy mogą, czy nie, że nie zastanawiali się, czy powinni”.

Rozjaśnianie już zniszczonych, niezdrowych włosów może mieć koszmarne konsekwencje. Pomyśl o papkowatych, stopionych włosach. Duże przerzedzenie i pęknięcie. Chrupiące końce, które w dotyku przypominają słomkę.

Ale wybielaniezdrowywłosy nie są złe. Jeśli twoje włosy są wystarczająco mocne, aby wytrzymać uszkodzenia spowodowane przez rozjaśnianie, jest to świetny sposób na uzyskanie jaśniejszego koloru, który chcesz. Sztuką jest wiedzieć, czy twoje włosy są naprawdę wystarczająco zdrowe, aby poddać je rozjaśnianiu.

Czy zatem należy rozjaśniać włosy? Ułatwiliśmy znalezienie tego. Poniżej znajdziesz listę pytań dotyczących stanu i kondycji Twoich włosów, Twojej aktualnej pielęgnacji oraz gotowości do comiesięcznej pielęgnacji po rozjaśnianiu.

Będziesz mieć lepsze wyobrażenie o tym, czy wybielanie jest tego warte, zanim skończysz. Rzućmy okiem na te pytania!

Czy powinienem rozjaśnić włosy? 5 pytań, które należy sobie najpierw zadać

Nie rezerwuj wizyty, dopóki nie przeczytasz i nie odpowiesz sobie na te pięć ważnych pytań. Będziesz bardzo zadowolony, że to zrobiłeś!

1. Kiedy ostatnio obrabiałeś włosy?

 • Ponad trzy miesiące temu: Bezpieczny do wybielania
 • Mniej niż trzy miesiące temu: Poczekaj na wybielenie

Rozjaśnianie włosów naraża je na wiele uszkodzeń, aż do mikroskopijnego poziomu. Dlatego pierwszą rzeczą do rozważenia jestostatni raz odsłoniłaś włosyna uszkodzenia spowodowane obróbką chemiczną. Nie chcesz podwoić obrażeń!

Obróbka chemiczna obejmuje wszelkie substancje chemiczne, które zmieniają strukturę, teksturę lub kolor włosów, takie jak:

 • Kolor włosów
 • Wybielanie
 • trwałej
 • Zabiegi prostujące
 • Relaksatory

Jeśli wykonałaś którąkolwiek z powyższych czynności w ciągu ostatnich trzech miesięcy, na razie musisz wstrzymać się z rozjaśnianiem włosów. Potrzebuje trochę więcej czasu, aby zregenerować się po uszkodzeniach spowodowanych obróbką chemiczną przed wybieleniem.

Możesz przyspieszyć proces regeneracji, unikając stylizacji gorącymi narzędziami, stosując odżywcze, nawilżające maseczki i kuracje do włosów oraz dbając o delikatność włosów.

Jeśli nie poddałaś chemicznej obróbce włosów w ciągu ostatnich trzech miesięcy, możesz być dobrym kandydatem do rozjaśniania. Przejdź do pytania 2, aby dowiedzieć się, czy wybielanie będzie dla Ciebie skuteczne.

2. Jaki jest Twój obecny kolor włosów?

Zakładając, że nie farbowałaś, nie trwała ondulacja ani nie rozjaśniałaś włosów w ciągu ostatnich trzech miesięcy, następną rzeczą do rozważenia przed rozjaśnieniem jest twój obecny kolor włosów i kolor, który chcesz osiągnąć.

Kiedy rozjaśniasz włosy, podnosisz obecny kolor, aby był jaśniejszy. Twój aktualny kolor lub punkt startowy określi, jak daleko musisz się posunąć, aby dotrzeć do mety (wybranego koloru).

Niezależnie od tego, czy są to włosy naturalne, czy farbowane, poziom koloru włosów może wynosić od 1 (czarny) do 10 (najjaśniejszy blond).

Should I Bleach My Hair? | 5 Things to Consider (2)

Sidhe/Shutterstock

Wybielacz iwywoływacz służy do podnoszenia włosówkolor do pożądanego poziomu. Styliści wybierająsiła deweloperaw zależności od tego, ile poziomów rozjaśnienia będziesz potrzebować, aby osiągnąć pożądany poziom koloru.

 • 40 tomów:Windy 4 poziomy; najbardziej niszczy włosy
 • 30 tomów:Podnosi 2-3 poziomy
 • 20 tomów:Podnosi 1 poziom
 • 10 tomów:Depozyty kolorowe bez podnoszenia; najmniej niszczy włosy

Im bardziej czarne są twoje włosy, tym więcej zniszczeń odniosą podczas rozjaśniania. Są tego trzy powody:

 1. Ciemne włosy potrzebują więcej czasu na uniesienie. Oznacza to, że rozjaśniacz pozostaje na włosach dłużej, dając im więcej czasu na uszkodzenie włosów.
 2. Bleach może podnieść tylko do 4 poziomów na raz. Oznacza to, że aby ciemne włosy osiągnęły poziom ultra jasnego blondu, może być potrzebnych wiele sesji rozjaśniania.
 3. Ciemne włosy wymagają silnego wywoływacza, aby maksymalnie unieść włosy. Silniejszy wywoływacz o objętości 40 powoduje większe uszkodzenia włosów.

Tak więc, jeśli zaczynasz od włosów na poziomie 1-5 (od czarnych do jasnobrązowych), możesz rozjaśnić włosy, ale nie powinieneś oczekiwać, że uzyskasz pożądany kolor w jednej sesji.Aby uniknąć uszkodzenia włosów do punktu złamania lub stopienia, uzyskanie pożądanego koloru może zająć 2 lub 3 sesje.

Będziesz także mieć o wiele więcej prac konserwacyjnych, gdy zaczną rosnąć twoje ciemne korzenie, więc miej to na uwadze.Jeśli zaczynasz z włosami na poziomie 6+, zdecydowanie możesz rozjaśnić włosy bez powodowania zbyt dużych szkód.

Możesz być w stanie użyć wywoływacza o objętości 30, aby uzyskać pożądany poziom uniesienia, co jest znacznie mniej szkodliwe niż o objętości 40. Zwykle bezpieczne jest wybielenie do pożądanego poziomu w ciągu jednej sesji, jeśli zaczynasz od ciemnego blondu do bardzo jasnego blondu.

3. Jak wygląda Twoja pielęgnacja włosów?

Na jakie czynniki narażone są Twoje włosy na co dzień? Warto o tym pomyśleć, zanim zdecydujesz się na rozjaśnienie włosów.

Twoja normalna pielęgnacja włosów odgrywa główną rolę w tym, jak „podatne na wybielanie” są twoje włosy. Musisz być skłonny do wprowadzenia pewnych zmian w swojej rutynie, jeśli planujesz rozjaśnić włosy.

Jeśli codziennie używasz gorących narzędzi do stylizacji włosów, będziesz musiała drastycznie obciąć lub zaakceptować fakt, że rozjaśnianie może nie być dobrym pomysłem. Gorące narzędzia uszkadzają włosy przy każdym użyciu, nawet jeśli najpierw użyjesz środka chroniącego przed wysoką temperaturą. Uszkodzenia cieplne oprócz uszkodzeń chemicznych mogą zniszczyć włosy.

Jeśli masz tendencję do czesania włosów, gdy są mokre, z grubsza suszysz je ręcznikiem lub śpisz na szorstkiej bawełnianej poszewce na poduszkę, przed rozjaśnieniem musisz wprowadzić pewne zmiany.

Szczotkuj włosy tylko wtedy, gdy są suche (i używaj szczotki z włosia dzika, aby ograniczyć ich uszkodzenia), używaj ręcznika z mikrofibry do delikatnego wycierania włosów, zamiast ich pocierania, i zmień satynową poszewkę na poduszkę, aby uniknąć łamliwości i puszenia się podczas snu .

Włosy, które były rozjaśniane, powinny być myte rzadziej niż zwykle – mniej więcej co 3-4 dni. Dzięki temu włosy są nawilżone naturalnymi olejkami, dzięki czemu pasma są zdrowe i elastyczne. Szampon usuwa wilgoć, co jest przepisem na katastrofę na rozjaśnionych włosach.

4. Czy możesz zobowiązać się do utrzymania?

Bądź ze sobą szczery przed wybielaniem. Czy naprawdę możesz zobowiązać się do poziomu i kosztów konserwacji, których będzie wymagać? Korzenie zaczynają rosnąć i stają się oczywiście odrastające w ciągu 4-6 tygodni.

Nie chcesz robić więcej niż osiem tygodni między retuszami odrostów po wybielaniu.Czy jest to dla Ciebie wykonalne, czy też będziesz miał dość spotkań przed drugim poprawką?

Ponieważ rozjaśnianie zawsze powinno być wykonywane przez profesjonalistę (poważnie – proszę nie próbować rozjaśniać własnych włosów!), ten poziom konserwacji może szybko stać się irytujący.

Będziesz rezerwować prawie comiesięczne spotkania ipłacąc za każdą wizytę. To może z czasem stać się drogie.

 • Możesz spodziewać się około zapłaty150-200 $na pierwszą sesję, ale może być znacznie droższa w niektórych obszarach lub jeśli twoje włosy są bardzo długie, grube lub wolno się unoszą.
 • Za każdą następną korektę korzenia będziesz płacić około40 $ do 60 $ +za wizytę.

Biorąc pod uwagę, że możesz potrzebować aż 12 wizyt w salonie w ciągu roku i zapłacić coś w tym stylu860 dolarów w ciągu rokuaby uzyskać i utrzymać rozjaśnione włosy, jest to coś, o czym należy poważnie pomyśleć, zanim się zaangażujesz.

Tylko pomysł: zawsze możesz wybrać opcję o niższych kosztach konserwacji, taką jak balayage lubkolor włosów ombrektóre nie obejmuje korzeni, aby obniżyć koszty utrzymania i nadal uzyskać wygląd, który pokochasz.

5. Kto rozjaśni ci włosy?

Ostatnią rzeczą do rozważenia przed rozjaśnieniem włosów jest to, kto to zrobi. Idealnie byłoby, gdybyś miał zaufanego fryzjera, który dobrze zna twoje włosy, ale jeśli nie masz dobrego, będziesz musiał przeprowadzić badania.

Wiele rzeczy może się nie udać z wybielaczem. Dlatego potrzebujesz wykwalifikowanej, doświadczonej stylistki, która specjalizuje się w rozjaśnianiu i rozjaśnianiu włosów, jeśli jest to droga, którą chcesz iść.

Potrzebujesz stylisty, który nie boi się powiedzieć, że wybielanie to w tej chwili zły pomysł lub że osiągnięcie pożądanego koloru zajmie dwie sesje w odstępach czasowych.

Świetny stylista skonsultuje się z Tobą, aby dowiedzieć się, czego chcesz i czy jest to realistyczne dla Twoich włosów w tej chwili. Będą również w stanie udzielić ci konkretnych zaleceń dotyczących produktów i zabiegów, które pozwolą zachować zdrowe włosy po rozjaśnianiu.

Jeśli planowałeś rozjaśnić własne włosy lub poprosić o to znajomego lub członka rodziny, przerwij! Anulować! Możesz być w stanie obciąć własne włosy, zastosować farbę do włosów w domu, a nawet zrobić własną trwałą ondulację lub środki rozluźniające. Ale absolutnie musisz mieć profesjonalnego rozjaśniacza włosów.

Lista rzeczy, które mogą się nie udać (i zwykle robią) przy wybielaniu DIY jest po prostu przygnębiająca. Zaufaj nam w tej sprawie – potrzebujesz profesjonalisty do wybielania. Nikt nigdy nie żałował, że zapłacił fachowcowi za właściwe wykonanie pracy!

Jeśli nie masz jeszcze świetnego stylisty specjalizującego się w rozjaśnianiu i rozjaśnianiu włosów, mamy coś dla Ciebie. Skorzystaj z naszegoWyszukiwarka salonówaby zobaczyć teraz wszystkie salony fryzjerskie w Twojej okolicy. Będziesz mogła wybierać spośród najlepszych salonów w Twoim mieście, aby mieć pewność, że Twoje cele związane z włosami zostaną spełnione.

Czy zatem należy rozjaśniać włosy?

Should I Bleach My Hair? | 5 Things to Consider (3)

Mając to wszystko na uwadze, czy należy rozjaśniać włosy? To zależy od twoich odpowiedzi na ważne pytania, które postawiliśmy. Podsumujmy to krótko.

Powinieneś dobrze rozjaśniać włosy, jeśli…

 • Nie przetworzyłeśwłosów w ciągu ostatnich trzech miesięcy
 • Twój aktualny kolor włosówma poziom 6 lub wyższy,Lubmożesz zrobić 2+ sesje wybielania
 • Nie masz problemu z redukcjąstylizacja na gorąco, rzadsze mycie szamponem, przejście na łagodniejsze produkty do włosów i dokonywanie innych zamian, które są mniej szkodliwe dla włosów (satynowe poszewki na poduszki, ręczniki z mikrofibry itp.)
 • Nie masz nic przeciwko wizytom w salonieco 4-8 tygodni na poprawki i pielęgnację korzeni
 • Rozumiesz to wybielaniea poprawki mogą kosztować gdzieś w przedziale od 590 do 860 USD + w ciągu roku
 • Masz już zaufaną stylistkęiść, lub zobowiązać się doznaleźć świetnego stylistęblisko Ciebie

Powinieneś teraz unikać wybielania, jeśli…

 • Przetworzyłeś swoje włosychemicznie w ciągu ostatnich trzech miesięcy
 • Twój obecny kolor włosów jest bardzo ciemnyi chcesz mieć jasny blond w 1 sesji
 • Nie możesz żyć bez stylizacji na ciepło, codzienne mycie szamponem lub inne szkodliwe czynności
 • Nie zobowiążesz się do wizyt w salonieco 4-8 tygodni lub nie stać ich na utrzymanie
 • Planujesz sam to wybielićlub zlecić to nielicencjonowanemu przyjacielowi lub członkowi rodziny

Jeśli chcesz być lżejszy, wybielanie to jedyny sposób, aby to osiągnąć. Tak długo, jak stawiasz zdrowie swoich włosów na pierwszym miejscu, rozjaśnianie włosów może być cudowną rzeczą. Ale to nie jest dla wszystkich.

Bądź ze sobą szczery, zanim zdecydujesz się na wybielacz. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, dokładnie zapoznaj się z tym, z czym pracujesz – aktualnym kolorem i kondycją włosów, rutyną pielęgnacji włosów, budżetem, stylistą.

A w razie wątpliwości zapytaj o opinię doświadczoną stylistkę. Możesz dowiedzieć się, że wybielanie było możliwe, kiedy myślałeś, że tak nie jest!

FAQs

Czy rozjaśniacz nakłada się na mokre włosy? ›

Kąpiel rozjaśniająca włosy - na czym polega: Do miseczki wlej oksydant, a następnie dodaj rozjaśniacz, wymieszaj z pozostałymi składnikami. Mieszankę nałóż na rozczesane, wilgotne włosy (ale nie myte) i delikatnie masuj, oczywiście w rękawiczkach.

Czy rozjaśniacz zmywa się z włosów? ›

Jeśli uznamy, że rozjaśnianie osiągnęło już pożądany poziom, można zmyć rozjaśniacz. Nie należy się przy tym martwić, jeśli w pewnym momencie włosy będą wyglądać na pomarańczowe, zwłaszcza jeśli naturalnie jesteśmy brunetkami czy szatynkami.

Dlaczego pomarańczowe włosy po rozjaśniaczu? ›

To częsty, a wręcz powszechny problem i wynika z tego, że włos rozjaśnia się nierównomiernie. Pigmenty są usuwane z włosów po kolei. Najpierw niebieskie - chłodne, następnie czerwone, a na końcu żółte, które są najbardziej oporne na rozjaśnianie.

Czy płukanka z rumianku rozjaśnia włosy? ›

Płukanka z rumianku nie rozjaśni włosów czarnych czy w kolorze ciemnego brązu. To zdecydowanie ciekawa alternatywa dla blondynek. Regularnie stosowany, rumianek rozjaśnia włosy i nadaje im złotych refleksów.

Ile rozjaśniacz może stać? ›

Pamiętaj, że rozjaśniacza nie powinno się trzymać na włosach dłużej niż 45 minut! Po tym czasie trzeba go koniecznie zmyć. Jak widzisz, rozjaśnianie włosów w domu może być banalnie proste.

Jak najlepiej rozjaśnić włosy? ›

Miodem, który najbardziej nadaje się do rozjaśniania włosów w domu, jest miód akacjowy. Celem uzyskania rozjaśniającej mikstury, należy połączyć dwie łyżki miodu z pół litra ciepłej wody. Powstały roztwór odstawia się aż do utworzenia się na nim pianki, po czym płucze się w nim włosy przez kilka minut.

Czy sam utleniacz 9 rozjaśni włosy? ›

Woda utleniona 6 % - vol. 20 rozjaśnia o 1-2 tony a o mocy 9% daje możliwość rozjaśnienia włosów aż o trzy tony. Dlatego, należy pamiętać o tym, że wybór właściwego stężenia oksydantu jest bardzo ważny i wpływa nie tylko na proces koloryzacji włosów, ale przede wszystkim rezultat końcowy koloryzacji.

Czy da się wrócić do naturalnego koloru włosów po rozjaśnianiu? ›

Aby przywrócić farbowanym włosów ich naturalny kolor, najlepiej wykonać zabieg dekoloryzacji. Warto przeprowadzić go w profesjonalnym salonie fryzjerskim – wtedy masz pewność, że proces nie uszkodzi Twoich włosów. Specjalista określi stan Twoich kosmetyków i dobierze najlepszy preparat.

Jaki rozjaśniacz najmniej niszczy włosy? ›

Bezpieczne rozjaśnianie włosów
 • Alfaparf BB Easy Lift puder rozjaśniający.
 • Matrix Light Master rozjaśniacz do włosów 500g.
 • Loreal Blond Studio Multi-Technique rozjaśniacz do włosów 500g.
 • Globe Platiner Premium rozjaśniacz do włosów w saszetce 45g.

Jak rozjaśnić włosy żeby nie były żółte? ›

Czyste odcienie chłodnego blondu w farbie Majirel High Lift Loreal. Jeśli chcesz mocno rozjaśnić włosy, ale boisz się powstania ciepłego żółtego odcienia, sięgnij po jedną z farb renomowanej marki Loreal Professionnel - Majirel High Lift. Ma ona siłę rozjaśniania włosów nawet o 5 tonów.

Jak poprawić złe rozjaśnione włosy? ›

Zniszczone włosy po rozjaśnianiu? Ta regeneracja naprawdę pomaga!
 1. Delikatne mycie szamponem do włosów rozjaśnianych.
 2. Zamień odżywki na maski i stosuj je przy każdym myciem włosów. ...
 3. Częste i regularne olejowanie włosów rozjaśnianych. ...
 4. Ochrona włosów przed czynnikami zewnętrznymi.
 5. Regularne wizyty u fryzjera.

Czy sok z cytryny rozjaśnia włosy? ›

I choć wiele kobiet próbuje przy pomocy soku z cytryny pozbyć się niechcianego, ciepłego pigmentu – nie jest to możliwe. Sok z cytryny faktycznie rozjaśni włosy, przez co będą się one wydawały lekko chłodniejsze, ale sam z siebie nie zniweluje znienawidzonego przez blondynki żółtego koloru na włosach.

Dlaczego rumianek rozjasnia włosy? ›

Bogaty w apigeninę, żółty pigment zawarty w jego płatkach, rumianek delikatnie rozjaśnia i rozświetla wszystkie odcienie włosów dla ultra naturalnego wyglądu, a także dodatkowo pielęgnuje włókno włosa.

Jak powoli rozjasnic włosy? ›

Rumianek rozjaśnia włosy raczej powoli i działa głównie na włosy już jasne; miód — możesz wykorzystać go w formie maseczki. Sprawdzi się również do zmiękczenia soku z cytryny. Dodanie łyżki miodu sprawi, że włosy nie będą suche.

Jak rozjaśnić ciemne włosy w domu? ›

Wymieszaj 2 łyżki miodu z 3 łyżkami oliwy i ½ szklanki wody. Taką maskę trzymaj na włosach przez mniej więcej 30 minut. Dla optymalnych rezultatów aplikuj ją 2 razy w tygodniu. Jak widać, naturalne sposoby na rozjaśnianie ciemnych włosów nie są skomplikowane, dlatego warto spróbować.

Co się stanie jak naloze farbę na mokre włosy? ›

W takim przypadku, Twoje włosy mogły już wchłonąć tak dużo wody, że farba nie ma już gdzie wniknąć w ich korę. Nie oznacza to, że nie zadziała, ale rezultaty mogą nie być tak żywe i długotrwałe, jak byś sobie tego życzyła. Bardziej podatne na uszkodzenia: Włosy są bardziej podatne na uszkodzenia, gdy są mokre.

Jak nałożyć rozjaśniacz na włosy? ›

Nakładamy go posuwistymi ruchami na suche włosy. Po 50 minutach dokładnie spłukujemy, jednak co 5-10 minut należy kontrolować efekty stylizacji. Uwaga! Jeśli stosujesz produkt przy skórze głowy, użyj oksydantu o maksymalnym stężeniu 6%.

Jak się robi kapiel rozjaśniająca? ›

Polega na nałożeniu na wilgotne włosy mieszanki wody, rozjaśniacza i szamponu oraz odżywki. Różni się od tradycyjnego rozjaśniania, podczas którego rozjaśniacz jest bezpośrednio nakładany na łodygę włosa. Tym samym, efekty kąpieli rozjaśniającej są bardziej delikatne, a jej skutki mniej uciążliwe dla kondycji kosmyków.

Ile trzymać kąpiel rozjaśniająca? ›

Czas trzymania na włosach kąpieli rozjaśniającej zależy od podatności włosów i tego, jak mocne chcemy osiągnąć efekty. Może być to 5 (delikatne refleksy) - 30 minut (wyraźne rozjaśnienie). Pamiętaj, że lepiej jest użyć niższego stężenia oksydantu i dłużej trzymać mieszankę na włosach, niż odwrotnie.

Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Terrell Hackett

Last Updated: 06/01/2024

Views: 6009

Rating: 4.1 / 5 (72 voted)

Reviews: 87% of readers found this page helpful

Author information

Name: Terrell Hackett

Birthday: 1992-03-17

Address: Suite 453 459 Gibson Squares, East Adriane, AK 71925-5692

Phone: +21811810803470

Job: Chief Representative

Hobby: Board games, Rock climbing, Ghost hunting, Origami, Kabaddi, Mushroom hunting, Gaming

Introduction: My name is Terrell Hackett, I am a gleaming, brainy, courageous, helpful, healthy, cooperative, graceful person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.